Húsleves, rántott csirke, petrezselymes burgonya, tejfölös uborkasaláta (10 főre)

A családoknál, ahol főznek vasárnapi ebédet, a nagy klasszikus a fenti összeállítás. Azt hinnénk pitty-putty megvan, a mama a kisujjából is kirázza. Hát.......? Bizony nagy odafigyelést igényel, hosszú időt, bár a munkafázisok között azért más tevékenységet is végezhetünk.
Tipp:
- húsleveshez használjunk marha fartőt, lapockát, szegyet, vagy lábszárat
- az edény alján legyen a csont, erre helyezzük a húsokat
- mindig hideg vízben tegyük fel főni, így finom íze lesz a levesnek, az íz és zamatanyagok teljesen kioldódnak húsból
- forrás után habozzuk le a levest, ami csökkenti tápértékét, de cserébe szép tiszta, nem zavaros levest kapunk
- lehabozás, zöldségelés után gyöngyöző forráson készítsük. Az erős tűzön főzött levesünk zavaros lesz
- leves tetejéről leszedett zsiradékban reszelt, nyers sárgarépát piríthatunk, mellyel színesíthetjük levesünket
- a szűrést merőkanállal merve végezzük, mert ha öntjük zavaros lesz a levesünk
Az igazán hagyományos mód szerint szerint kimegyünk az udvarra, fogunk két ifjú csirkét, nyakát elvágjuk, -vérét felfogva hagymás sült vért készíthetünk- forrázzuk, kopasztjuk, zsigereljük, daraboljuk. Fej, láb, far, hát, zúza, máj, szárny megy a levesbe. Hideg vízben (7 liter) enyhén sózva feltesszük forrni. Forrásig a mellet felezzük, majd a feleket harmadoljuk, -természetesen csontosan - a combokat alsóra, felsőre osztjuk, besózzuk és bundázásig jégre tesszük. Kimegyünk a kertbe, húzunk fel sárgarépát, gyökeret, zellert, karalábét, vöröshagymát, fokhagymát, gyömbért, szedünk kelkáposztát, paprikát, paradicsomot. Ha már ott vagyunk a burgonyát és az uborkát se hagyjuk kint! Mire beérünk hajnali fél hatkor, a levesünk majdnem forr. Folyamatosan habozzuk le, közben megtisztítjuk a zöldségeket. A forrongó levest húzzuk a sparhelt szélére, hogy csak gyöngyöző forrásban legyen, még egyszer lehabozzuk, majd belehelyezzük a megtisztított zöldségeket. Egész borssal ízesítjük, sáfrány és darált erős paprika is tehető bele. -(Délig a leve elfő öt literre, az ízek koncentrálódnak)- Levesszük a kötényt, a hatórási misére oda is érünk! Hazatérve már alig van dolgunk. Reggeli a családnak (ez majd egyszer egy külön fejezet lesz) majd rendrakás. Még szerencse, hogy kenyeret tegnap dagasztottunk és vetettünk be a kemencébe!
Mossuk meg, majd hámozzuk meg az uborkákat! (1,5 kg) Az uborka levágott végét megnyalva állapítsuk meg, hogy megfelelő lesz uborkasalátának, nem lehet keserű. Nagyon vékonyra gyaluljuk le, hintsük meg sóval, hagyjuk állni. Mindeközben levet készítünk neki ecetből, vízből, cukorból, melyet fokhagymával és borssal ízesítünk. Só nem kell bele, mivel az uborkánkat lesóztuk! Uborkánkat facsarjuk ki és helyezzük a lébe, tálalásig tartsuk jégen.
Fél tíz van. Fussunk ki az ólba, hozzunk be pár tojást. Serpenyőben tegyünk fel zsírt annyit, hogy panírozott csirkéinket ellepje majd. A sparhelt közepére tegyük, hogy legalább 180 fokra tudjon hevülni. Amíg melegszik verjūk fel a tojást (5db) sóval és egy csipetnyi vízzel, hogy ne legyen kemény a bundája. Forgassuk a csirke darabjainkat lisztbe, úsztassuk meg a tojásban, végezetül hempergessük meg a szárított, frissen reszelt zsemlében. Helyezzük bele a forró zsírban, ha kérgeződött húzzuk félre, hogy csak 120-130 fokos legyen, fedő alatt 30-40 percig süssük, természetesen félidőben forgassuk meg, befejezés előtt húzzuk ismét középre, forrósítsuk fel. A kiszedett darabokat csöpögtessük le, fedjük le konyharuhával. Az előbb leírtak szerint helyezzük be a következő sütésnyi csirkét. Tíz főre három-négy sütéssel végzünk, déli harangszóra tálalhatunk!
Burgonyánkat tisztítsuk meg, (3 kg) vágjuk nagy kockára, sós vízben főzzük meg, szűrjūk le. Zsíron pirítsuk le a finomra vágott petrezselyemzöldet, helyezzük rá a lecsöpögtetett főtt burgonyát, tegyük félre. Tálalás előtt forgassuk át és enyhén pirítsuk le a köretünket.
Fogjunk egy tojást (L-XL), 10 dkg lisztet (00-ás BL50), gyúrjuk össze. Nyújtsuk ki hajszál vékonyra, az utolsó nyújtásnál hagyjuk a sodrófán, késsel egy helyen vágjuk végig hosszában, a kapott lapokat éles késsel szeljük vékonyra finommetéltnek. Nyújtás közben folyamatosan lisztezzünk! A tésztát hagyjuk szikkadni. Előző nap is elkészíthető! Tálalás előtt bő forró vízben rövid ideig főzzük, leszűrjük, hűtjūk.
Ez volt az álom. A valóságban a boltban, jobb esetben a piacon megvesszük a hozzávalókat. Így finom marhahúslevest készíthetünk, mert ugye háznál egy húslevesért nem taglózunk le egy marhát! A receptekben tíz főre adom meg az alapanyagokat. Rántott csirkénél ( 2,5-3 kg vegyesen csontos mell, comb, szárny) úgy is számolhatunk, hogy KÉT főre veszünk egy alsó és egy felső combot, két szárnyat, 1/2 csontos csirkemellet. A szárnyba tehetünk csirkemájat is. A finommetéltet legalább 8 tojásos házit vegyünk.
Ha délben szeretnénk ebédelni a finom húslevest már reggel fél hatkor fel kell tennünk, hatkor be kell zöldségelnünk és gyöngyöző forrásra állítani, hogy 3/4 tizenkettőkor le tudjuk kapcsolni. Délre leüllepszik és leszűrhetjük. Mivel ennyi idő alatt szinte egy redukció készül, ezáltal elkerülhető az ételízesítő használata, csak az alap fűszereket kell használnunk. Az uborkasalátát előző nap is elkészíthetjük, mint ahogy előkészíthetjük a zöldséget és a burgonyát is. A burgonya kockákat vizbe kell tennünk, hogy ne barnuljon meg, ellenben a zöldségeket ne, mert a vízben kiázhatnak a táp és ízanyagok.